فلسفه ((تعیین هدف)) سوسای اویاما

آیا زندگی می تواند بدون ارضای خواسته ها همچنان معنا داشته باشد؟

به عقیده من چنین زندگی عملاً بی معناست. زندگی انسان زمانی شور و قدرت لازم را می یابد که وی در مقابله با مشکلات، آبدیده و ساخته شود.

آگاهی هوشیارانه نسبت به لزوم جهد و کوششی هدفدار، از خود گذشتگی کامل در راه رسیدن به هدف، و انتظارات هر انسان از زندگی خویش، مجموعا مفهوم ((تعیین هدف)) را می رسانند.

((اهداف عالی)) که از اعماق روح آدمی نشات می گیرند، نیازهای معنویی هستند که در تمامی جوانب زندگی انسان نفوذ می کنند و آنقدر قوی هستند که حتی شخص در راه رسیدن به آن جانش را نیز فدا می کند.

((هدفداری)) به زندگی نظم و پیوستگی می بخشد و کسانی که اهداف عالیه ی مشترک داشته باشند، دوستی و رفاقتشان نیز واقعی خواهد بود. من معتقدم که هر چقدر اهداف فرد عالیتر باشد، خود آن فرد نیز از شخصیت بهتر و بالاتری برخوردار است.

خوشبختی انسان در اهداف بالا و سرزنده  بودن اوست. چنین فردی به طور قطع دوستان خوبی نیز خواهد داشت. این فرد نه تنها هیچ گاه دچار سرگشتگی نمی شود بلکه اهداف عالیه ی وی به او شهامت، عقل و سلامت می بخشد. این خصلتها، او را در موقعیتی قرار می دهند که مردم دیگر را هدایت کرده و از سرگردانی آنها جلوگیری کند.

انسان بی هدف در زندگی نمی تواند با انسانهای دارای اهداف عالی دوستی داشته باشد. امروزه، در بسیاری از نقاط جهان فقدان هدف به معنای نداشتن دوست، تنهایی و عدم امنیت است و چنین وضعیتی در نهایت به یک فاجعه می انجامد.

در کتابی که راجع به شخصیت نظامی مهم تاریخ ژاپن، به نام هوجو سون (1519-1432) نوشته شده، چنین آمده است: ((دوستانی که انسان را به تبهکاری می کشانند، دوستان واقعی نیستند، بلکه دوستان واقعی را باید در میان افراد دانا جستجو کرد.))

منبع: کتاب طریقت کیوکوشین

/ 1 نظر / 92 بازدید
ش

باسلام خدمت استاد محترم . تصاویر و حقایق کیوکوشین بیشتر جمع بندی شوند بهتر است . به امید پیروزی روزافزون شما در کیوکوشین ...