گدان بارای (Gedan barai)

 

برای اجرای این دفاع دست اوکه را کنار صورت قرار می دهیم بطوریکه آرنج خم و رو به پائین قرار گرفته باشد. در این حالت دست عکس العمل را بصورت کشیده حالت می دهیم. در اینجا دست ها حرکت مخالف یکدیگر را انجام داده و با بازشدن دست اوکه ضربه را به بیرون بدن هدایت می نمائیم. زاویه بدن در نهایت بصورت 45 درجه قرار خواهد گرفت[1].

این تکنیک نشان دهنده نکته بسیار مهمی است، در کونگ فو آن را زیاد می بینید اما در کاراته به آن اندازه رایج نیست. بعد از اجرای گدان بارای چگونه می توانیم با همان دست مشت بزنیم؟

روش سنتی، ثابت کردن کامل دست، عقب کشیدن آن و شروع مشت زدن از نقطه آغاز است (نزدیک زیربغل). به هر حال این بسیار آهسته و انرژی گیر است .

روش رزمی ادامه دادن گدان بارای، چرخش دست (انگشت کوچک به سمت پایین، انگشت شست رو به بالا همانند تصویر)، اما تقریبا بدون حرکت رو به عقب است.


در عوض، لگن شما یک حرکت قدرتمند " عقب - جلو" ایجاد می کند و شانه ها را به سرعت به سمت عقب و سپس رو به جلو حرکت داده و ضربه مشت بسیار قدرتمندی را ایجاد می کند.

احتیاط:  اگر تکنیک به اندازه کافی صاف نباشد، و یا اگر بدن به خوبی گرم نشده باشد به آسانی می توانید به عضلات کمرتان آسیب بزنید[2].  

 

منابع:

[1]  کتاب کیوکوشین کای کاراته

[2] ترجمه شده توسط آزاده سادات مقدم نیا از http://karate.snowcron.com

 

/ 2 نظر / 119 بازدید
Ali

سلام.وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید.خوشحال میشم به وب ما هم سر بزنی و نظرتو مطرح کنی.

ایمان نقریان

ممنون