سیکن چودان سوکی( Seiken chudan tsuki)

باسن نیز می چرخد ، پرتاب ضربه به منظور افزایش  سرعت بیشتر مانند یک سیلی محکم به نظر می رسد . این بسیار متفاوت از بسیاری مدارس کاراته است . همچنین به خاطر داشته باشید که اگر شما در یک فاصله ی بسیار نزدیک کار می کنید فضایی برای اجرای کلاسیک چرخش شانه ها و باسن وجود ندارد . تکنیک ها ( تمام آنها ) قابل تعدیل هستند .

مشت می بایست به درستی بسته شود . دست باید تقریبا تا آخرین لحظه که به هدف اصابت می نماید آرامش داشته باشد . سپس  باید کاملا محکم باشد ، تمام تمرکزتان به هدف باشد یا اگر در حال اجرای یک ضربه برای شکستن هستید به پشت آن هدف تمرکز کنید . اغلب می شنوید که گفته می شود اگر در حال ضربه زدن به قفسه سینه هستید باید ستون فقرات را هدف خود بدانید .

سطح خارجی کف و مچ دست باید در یک خط مستقیم قرار داشته باشد . یک خط را تصور کنید که سیکن ( بند انگشتهای  اشاره و میانی ) ، مچ دست و آرنج در مسیرش حرکت می نماید . باید یک خط راست باشد نه به صورت زیگزاگ .  در غیر اینصورت  شما مچ دستتان را خم می کنید و تمام نیروی دست ، باسن به علاوه وزن بدنتان را استفاده خواهید کرد .

مشت حرکتش را تقریبا از زیر بغل شروع می کند در ارتفاع سینه . این با بسیاری از مدارس سنتی که ضربه را از سطح ران شروع می کنند متفاوت است .

مشت می چرخد . در ابتدا کف دست رو به بالا است و در انتهای حرکت کف دست رو به پایین قرار می گیرد .مشت باید تا رسیدن به هدف چرخش داشته باشد این حرکت به بازشدن آرنج و افزایش نیروی ضربه کمک می نماید .

اما آرنج نباید کاملا باز شود بلکه برای جلوگیری از آسیب باید کمی خم باشد . تصور کنید که آرنج شما کشیده است و حریف آن را دفاع می کند یا به آن ضربه وارد می کند این برای شما بسیار بد است . در حالیکه اگر آرنج خم باشد به راحتی آسیب نمی بیند و حریفتان قبل از ضربه به آن، بیشتر فکر می کند .

آرنج های شما باید به سمت پایین باشند اگر آنها به طرفین باشند قدرت ضربه کمتر می شود و زیر بغل شما برای حمله باز می باشد .

از سوی دیگر در زمان اجرای معکوس حرکت، دقیقا همین حرکت در جهت مخالف اجرا شود . در انتها مشت نزدیک زیر بغل جمع شود و برای اجرای ضربه ی دیگر آماده باشد . در میانه ی مسیر هر دو دست باید با یکدیگر روبرو شوند کف دو دست روبروی هم باشد . این اغلب برای بررسی اشتباهات تازه کارها استفاده می شود .

مشت بایستی در خط مستقیم حرکت کند . مهم نیست که بدن در حال چرخش است و دستها و باسن در حال حرکت هستند . اگر دست شما در یک مسیر باز حرکت می کند دارید مرتکب اشتباه می شوید . خط بین مشتتان زمانیکه هنوز زیر بغل قرار دارد و هدف مسیری است که باید دنبال شود .

منبع : ترجمه شده توسط آزاده سادات مقدم نیا از http://karate.snowcron.com

/ 2 نظر / 84 بازدید
اسماعیل

سلام و عرض ادب. مطالب زیبا ٰ مفید و آموزنده است ٰ خسته نباشید. موفق و سربلند باشید اجرتون با حضرت زهراء سلام الله علیه. اوس (قدیریان)

ع

سلام، خسته نباشید به نظر شما برای گرفتن کمربند مشکی چند سال باید وقت بگذاریم (به فرض اینکه منظم شرکت کنیم) توصیه خاصی اگر دارید برای من که تازه می خواهم شروع کنم بفرمایید آویزه ی گوش کنم!