مواشی گری( mavashi geri)

این ضربه با روی پا ، ساق پا و سینه ی پا اجرا می شود و برای اجرای صحیح آن لازم است زانو را از پهلو بالا آورده و با تغییر وضعیت پای ستون و چرخش کمر ، ضربه به صورت دورانی به هدف وارد شود . زاویه ی بدن در هنگام ضربه 45 درجه می باشد .

کاربرد این ضربه در مبارزه بسیار اساسی است بویژه ضرباتی که به قسمت ران (مواشی گری گدان) زده می شود از خصوصیات روش کیوکوشین می باشد و اگر در سر وارد شود (مواشی گری جودان) می تواند برای حریف بسیار خطرناک باشد .


چند نکته مهم در این تکنیک وجود دارد . اول از همه ، مسافت می تواند بسیار نزدیک باشد که شما قادر نخواهید بود چرخش کمر را به آن اضافه کنید .

در مسافت بسیار نزدیک شما قادر نخواهید بود از قسمت سینه ی پا "چوسوکو"  یا روی پا " هایسوکو"  استفاده کنید . به جای آن از  ساق پایتان "سونه" استفاده کنید بینهایت خوب کار می کند .


آرنج های حریف ایجاد خطر می کند ، اگر به جای دنده یا ران به آرنج ضربه بزنید ممکن است آسیب ببینید . این اشتباهی است که بیشتر مبتدیان انجام می دهند . راه حل ، ساده است پای خود را 45 درجه به بالا حرکت ندهید مطمئن شوید که اول بالا می رود و سپس به صورت افقی حرکتش دهید . به هر حال ضربه 45 درجه ای از زمین به بالا بسیار کارایی کمتری دارد مانند وارد آمدن خراشی بر پوست حریف به جای وارد نمودن ضربه بر حریف است .  

منابع : کتاب کیوکوشین کای کاراته و   http://karate.snowcron.com

/ 3 نظر / 81 بازدید
مهدی رمضانی

با عرض سلام و خسته نباشید مطالب وبلاگ شما خیلی عالی و مفید. واقعا خسته نباشید من کیوکوشین رو حرفه ای کار میکنم اگر براتون مقدور است به من مشاوره بدید چون فرد تحصیل کرده ای هستید. با تشکر

ااااااااااا

عالی

ااااااااااا

عالی واقعا افرین