این وبلاگ به آموزش و معرفی کیوکوشین کاراته می پردازد

 
بوشیدو ( طریقه جنگجو)
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۳٠
 

این فلسفه منحصر به فرد و نوعی راه زندگی است ، که در آموزشهای کلاسیک سامورائی ها بکار می رفت  . بوشیدو ، اصول معنوی نانوشته ای است که سامورائی ها مجبور به پیروی و اطاعت از آنان بودند . طی قرون متمادی به شیوه ای بنیادین ، شخصیت سامورائی ها را شکل می دادند ، بویژه در دوران فئودالیزم ((توکاگاوا)) ، ((بوشیدو)) جلوه رزمی سامورائی ها را ارتقا بخشیده و صفاتی چون قناعت ، وفاداری، قدرت ، صداقت و ... را در طول زمان در وی بالا برده و از او انسانی خارق العاده می ساخت .


بوشیدو مغز (مرکز عقل و تصمیم گیری ) ، قلب (مرکز احساسات و عواطف ) ، جسم (مرکز قدرت و تکنیک ) را سه ستون اصلی پرورش و تربیت هنر جو (جنگجو) می داند و همه اصول تمرینی ، ریاضتی و فراگیری و آموزش خود را با توجه به لحاظ و هدف قرار دادن این سه محور پایه ریزی و برنامه ریزی می نماید .

اعتقادات محکم و تعصب آمیز سامورائی ها در وفاداری به اربابان ، با نزدیک شدن به قرن بیستم دچار دگرگونی گردید ، هجوم تجدد ، باورهای سنتی را به چالش گرفت ، سامورائی های خردمند به تردید افتادند ، همین شک و جرقه فکری ، زمینه ساز رویگرداندن آنان از تعصبات خشک و کهنه و گرایش به روشهای تازه در جهت خودسازی ، سخت کوشی ، پایداری، بردباری و بالابردن شان و شخصیت انسانی گردید . مفاهیم قدیمی مثل سرسپردگی ، پیروی کورکورانه و ... جای خود را به اصولی که مایه استحکام جامعه امروزین است سپردند .

منبع : کتاب راهی به نهایت حقیقت


 
 
 

کد: