این وبلاگ به آموزش و معرفی کیوکوشین کاراته می پردازد

 
بوجیتسو
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۳٠
 

بوجیتسو هنرهای رزمی قبل از سال 1600 :

مهارتها و هنرهای تخصصی رزمی در قرون قبل از فئودالیزم را ((بوجیتسو)) می نامیدند . روشهای جنگاوری بسیار سبع و وحشیانه و خونین در میادین جنگ برای کشتن ، دشمنان و یا کشته شدن با عزت را شامل می شد و غالبا در مدارس نظامی ((بوشی)) یا ((سامورائی)) آموزش می دادند. برای قرنهای متمادی ، تجربیات سامورائی ها به وسعت مورد استفاده قرار می گرفت . مکمل مهارتهای جنگی فوق یک سری اصول اخلاقی و جنبه های روانی و معنوی بود و بعنوان بوشیدو (بوشی = رزمجو ، دو = روش ) یا طریقه جنگجو ، معرفی می شد . که در آن علاوه بر قدرت رزمی فوق العاده ، توانائی های روانی و خصلت های اخلاقی نیز مدنظر بوده است  . بوجیتسو به معنی روشها و تکنیک ها و ... سهمگین و قدرتمند رزمی (شمشیر و ضربات و ...) بود و ((بوشیدو)) جنبه های اخلاقی ، معنوی و ذهنی را لحاظ می نمود.


استفاده از شیوه های مراقبه (تمرین آگاهی بدون تفکر) ذن ، در فلسفه بوجیتسو ، جزو اصول زیر بنائی محسوب می گردید ، سامورائی در هنگامه نبرد ، بدون فکر و اندیشه ، ترس ، احساس ، واهمه و نگرانی از کشتن یا کشته شدن می جنگیدند . بواسطه تمرینات ذن ، سامورائی دیدی بی تفاوت نسبت به مرگ و زندگی پیدا می نمود ، بدون اراده شمشیر می کشید و به کشتن و خونریزی می پرداخت . تاثیر تمرینات ذن ، آشفتگی و ترس را در میدان نبرد از روح و ذهن او می زدود و بدون تفکر و در حالتی خلسه وار ، بدور از احساسات انسانی ، مجنون وار می جنگید . تعصب به غرور و شرافتش آنقدر عمیق بود که در صورت شکست با شمشیر کوتاهی که کنار شمشیر بزرگ بر کمر داشت ، خودکشی می کرد (هاراگیری) . در اثر دریافتهای فراوان ، نسبت به احساسات قلبی (غم ، شادی و ...) بی تفاوت بود ، متعصب ، بی پروا و بی باک و فرمانبردار بود .

آئین های ربانی خاص و تشریفاتی ، در جهت انجماد ذهن و آرامش روح و دستیابی به استفاده از نیروی ki نقش بارزی در آموزش جنگجویان داشت ، یادگرفتن چکونگی تمرکز بر نقطه تاندن (مرکز ki) در زمره مهارتهای سطح بالا و بسیار حرفه ایست ، امروزه هم در بسیاری از سبکهای کاراته از اثرات مثبت آن بهره می برند .

نیروی کی (ki) نیروئی درونی است (مغناطیس) که در فلسفه باستان مشرق زمین در صورت دستیابی به /ان و مهارکردن و یادگیری چگونگی استفاده از این نیرو ، قدرت فوق العاده پیدا می نمودن . مرکز آن نقطه تاندن زیر ناف می باشد .  

منبع : کتاب راهی به نهایت حقیقت


 
 
 

کد: