این وبلاگ به آموزش و معرفی کیوکوشین کاراته می پردازد

 
مفهوم کلمات سنسی، سن پای و کوهای
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٥:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱۱/٢۳
 

 

 

سنسی(先生) یک کلمه ژاپنی است که به معنای واقعی کلمه به عنوان "کسی که قبل از دیگری به دنیا آمده" ترجمه شده است. در استفاده عمومی، با شکل مناسب، آن پس از نام فرد مورد استفاده قرار می گیرد، و به معنای "معلم"است، و این کلمه به عنوان یک لقب برای اشاره یا مورد خطاب قرار دادن معلم ها، استادان، متخصصانی مانند وکلا، حسابدار قسم خورده، پزشکان، سیاستمداران، روحانیون، و دیگر چهره های دارای اقتدار مورد استفاده قرار می گیرد. این کلمه همچنین به منظور نشان دادن احترام به کسی که به سطح خاصی از تسلط در شکلی از هنر و یا سایر مهارت ها رسیده است مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال رمان نویسان، موسیقی دانان، هنرمندان و رزمی کاران به این صورت مورد خطاب قرار می گیرند.

 

ریشه شناسی

دو کاراکتری که این کلمه را تشکیل می دهند را می توان به طور مستقیم به عنوان "به دنیا آمده قبل از" ترجمه کرد و به کسی که بر اساس خرد برخواسته از سن و تجربه می آموزد دلالت دارد.

این کلمه با صفت،تلفظ شده "دای" پیشوند شده است، که به معنای "بزرگ" است،و غالبا "استاد بزرگ" ترجمه شده است. این کلمه مرکب "دای-سنسی"، برخی اوقات به منظور اشاره به سنسی ارشد در مدارس خاص یا سنتی، به خصوص در سیستم iemoto مورد استفاده قرار می گیرد. برای عضو ارشد یک گروه که به سطح سنسی نرسیده است، اصطلاح سن پای senpai) 先輩) مورد استفاده قرار می گیرد؛ در ورزشهای رزمی این به خصوص برای ارشدترین عضو غیر سنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

سن پای( Senpai) :به معنای دانش آموز یا تمرین کننده ای است که تمرین کاراته را زودتر شروع کرده است.

کوهای (Kohai) : کسی است که دیرتر از دیگری یا سایر تمرین کنندگان شروع کرده است.

اجازه بدهید مثالی بزنم. اگر شما تمرین خود دوجو را در ژانویه 2000 شروع کرده باشید برای تمام دانش آموزانی که دیرتر، از فوریه 2000 شروع کرده اند سن پای( Senpai) هستید. شما برای تمام تمرین کننده هایی که تمرین را قبل از شما شروع کرده اند کوهای (Kohai) هستید.

منبع: ترجمه شده توسط آزاده سادات مقدم نیا از https://en.wikipedia.org، http://karatecoaching.com/


 
  آپلود عکس
 

کد: