این وبلاگ به آموزش و معرفی کیوکوشین کاراته می پردازد

 
مواشی گری( mavashi geri)
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٩
 

این ضربه با روی پا ، ساق پا و سینه ی پا اجرا می شود و برای اجرای صحیح آن لازم است زانو را از پهلو بالا آورده و با تغییر وضعیت پای ستون و چرخش کمر ، ضربه به صورت دورانی به هدف وارد شود . زاویه ی بدن در هنگام ضربه 45 درجه می باشد .

کاربرد این ضربه در مبارزه بسیار اساسی است بویژه ضرباتی که به قسمت ران (مواشی گری گدان) زده می شود از خصوصیات روش کیوکوشین می باشد و اگر در سر وارد شود (مواشی گری جودان) می تواند برای حریف بسیار خطرناک باشد .


چند نکته مهم در این تکنیک وجود دارد . اول از همه ، مسافت می تواند بسیار نزدیک باشد که شما قادر نخواهید بود چرخش کمر را به آن اضافه کنید .

در مسافت بسیار نزدیک شما قادر نخواهید بود از قسمت سینه ی پا "چوسوکو"  یا روی پا " هایسوکو"  استفاده کنید . به جای آن از  ساق پایتان "سونه" استفاده کنید بینهایت خوب کار می کند .


آرنج های حریف ایجاد خطر می کند ، اگر به جای دنده یا ران به آرنج ضربه بزنید ممکن است آسیب ببینید . این اشتباهی است که بیشتر مبتدیان انجام می دهند . راه حل ، ساده است پای خود را 45 درجه به بالا حرکت ندهید مطمئن شوید که اول بالا می رود و سپس به صورت افقی حرکتش دهید . به هر حال ضربه 45 درجه ای از زمین به بالا بسیار کارایی کمتری دارد مانند وارد آمدن خراشی بر پوست حریف به جای وارد نمودن ضربه بر حریف است .  

منابع : کتاب کیوکوشین کای کاراته و   http://karate.snowcron.com


 
 
 

کد: