این وبلاگ به آموزش و معرفی کیوکوشین کاراته می پردازد

 
گی چین فوناکوشی - پدر علم کاراته
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۳
 

گی چین فوناکوشی بنیانگذار کاراته مدرن در سال 1869 در شهر شوری در اوکیناوا متولد شد .

زمانی که فقط 11 سال داشت تحت نظارت دو تن از اساتید برجسته ی آن زمان به تعلیم کاراته پرداخت او در کتاب خود (کاراته راه زندگی من ) چنین عنوان نموده است : من با پشتکار زیاد به تمرین کاراته زیر نظر چندین معلم ادامه می دادم . استاد (کیونا) که با دستهای خالی می توانست پوست درخت زنده را در عرض چند دقیق بکند . استاد (تونو) اهل ناها که یکی از مشهورترین شاگردان کنفوسیوس در جزیره بود . استاد (نیگاکی) که شعور وی مرا عمیقا تحت تاثیر قرار داد . استاد (ماتسو مورا) یکی از برجسته ترین کاراته کاهای آن زمان ، باید گفت که من دو استاد پیشین خود را فراموش نکردم بلکه برعکس تا جایی که می توانستم اوقاتم را با آنان می گذراندم و علاوه بر کاراته نکات زیاد دیگری نیز از آنان آموختم .


او در راه شکوفایی این رشته زحمات زیادی متحمل شد و این افتخار را پیدا کرد نخستین کسی باشد که کاراته را به مردم ژاپن معرفی می کند.

فوناکوشی در سال 1917 و سپس در سال 1922 ورزش کاراته را در دانشکده ی تربیت بدنی به نمایش گذاشت . و در سال 1948 انجمن کاراته ژاپن به ریاست وی تشکیل گردید .

در حوالی سال 1935 یک کمیته سراسری حامیان کاراته مقدار مناسبی پول جهت ساخت و برپاکردن نخستین دوجوی کاراته در ژاپن جمع آوری کردند . در بهار سال 1936 هنگامی که فوناکوشی برای نخستین بار به دوجوی جدید در روشی گایا بخش توشیما وارد شد ، با دیدن نام جدید دوجو شوتوکان در سر در ورودی آن ، وجودش خالی از غرور نبود . این نامی بود که کمیته برای آن دوجو برگزیده بود . خود فوناکوشی می گوید : غالبا پرسیده می شد که چگونه نام مستعار شوتو را که نام جدید هم بود انتخاب کردم. معنای تحت الفظی کلمه شوتو در زبان ژاپنی امواج کاج است و هیچ معنای خاصی در پس آن نهفته نیست . و آن بر می گردد به زمانی که من بعد از تمرینات کاراته در جنگل کاج پیاده روی می کردم و در آنجا به مرتبهه آرامش می رسیدم . به نظرم می امد که لذت بردن از تنهایی و گوش دادن به صدای زمزمه باد که از میان درختان کاج می گذشت بهترین راه دستیابی به صلح و آرامش ذهنی بود که لازمه ی روح کاراته است .

او که به نظم ، تواضع و فروتنی ارج می نهاد با استواری توانست این روش را در سراسر ژاپن بسط و توسعه دهد .

گی چین فوناکوشی در آوریل 1957 در سن 88 سالگی چشم از جهان فروبست .

شایان ذکر است اساتید برجسته کاراته امروز ، شاگردان مکتب فوناکوشی هستند .

هدف نهایی هنر کاراته شکست یا پیروزی نیست بلکه تکامل شخصیت کاراته کا می باشد .

 

استاد فوناکوشی

منبع : کتاب کیوکوشین کاراته

 

 

 


 
 
 

کد: