این وبلاگ به آموزش و معرفی کیوکوشین کاراته می پردازد

 
اندرزهای بیست گانه استاد فوناکوشی - اندرز5
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

5) اول ندای درون، دوم تکنیک Gijitsu yori shinjitsu

به آن چیزی که ندای درونی‌تان به شما می‌گوید عمل کنید. باید حرکات و مبارزاتمان هماهنگ با ندایی باشد که از درونمان برمی‌خیزد. این خود باعث بیداری نقطه‌ای در بدنمان می‌شود که عهده‌دار تولید انرژی است. به عبارت دیگر ایجاد قدرت در بدن رابطه مستقیم با ایجاد روحیه مثبت در وجودمان دارد که این خود از اصول پایه در هنرهای رزمی می‌باشد. در هنر رزمی تای‌هو جوتسو اصلی وجود دارد که این پنجمین اندرز مرا بخوبی آشکار می‌سازد. بازگشت به درون نامی است که بر آن نهاده‌اند. این واژه سعی دارد احساسات ما را در مبارزه توضیح دهد و پاسخگوی سؤالاتی است که از درون انسان برمی‌خیزد، سوالاتی از قبیل، آیا باید وارد این درگیری (مبارزه) بشوم؟

اندرز اول ندای درون، دوم تکنیک، باید بطور روزمره تجربه شود. همچنانکه ما وارد مراحل مختلف زندگی می‌شویم باید تصمیمات مهمی نیز بگیریم. چنانچه عاقل باشیم می‌توان برای اتخاذ تصمیمی درست، بر نَفس غلبه و به ضمیر خودآگاه خود متکی باشیم.

  • چه کسی عاقل است؟ کسی که از همه افراد مطلبی بیاموزد.
  • چه کسی قدرتمند است؟ کسی که بر نقاط ضعف خود غلبه کند.
  • چه کسی ثروتمند است؟ کسی که به داشته‌هایش قانع باشد.
  • چه کسی محترم است؟ کسی که به دیگران احترام بگذارد.

کسی نمی‌تواند مرتکب گناه شود مگر اینکه حس حماقت بر او غلبه کند.

منبع : کتاب کاراته و اندرزهای اخلاقی


 
  آپلود عکس
اندرزهای بیست گانه استاد فوناکوشی - اندرز4
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

4)ابتدا خودتان را کنترل کنید قبل از اینکه بخواهید دیگران را کنترل نمایید.
Mazu onore o shire, shikashite ta o shire

هنگامی که افکار مخرب و زیان‌آور باعث درگیری و جنجال شود، مسلماً قادر به درک تفاوت میــان درست و غلط (حق از باطل) نمی‌باشد. قبل از اینکه بتوانیـــم به دیگران کمک کنیم، باید افکار خود را روشن و شفاف کنیم یـــا بـــه عبارت دیگر ابتدا می‌بایست به خودمان کمک کنیــــــم. چگونه می‌توانیم احساساتی پایدار، ایستا و غیرمتزلزلی داشته باشیم، هنگامی که خودمان انســـــــان متزلزلی هستیم. از دست دادن کنترل خود، یکی از مخرب‌ترین عوامل در آداب رفتاری است. غالب اوقات از اینکه اجازه داده‌ام چنین رفتاری بر من غلبه کنــــــــد عذاب کشیده و احساس گناه می‌کنم. ولی گاهاً ایــــن اتفاق پیش می‌آید و همیشــــه نیـــــز بسیـــــار ناراحت‌کننـــــده و آزاردهنده بوده و باعث گم‌شدن ایده‌آل‌های رفتاری و انسانی می‌شود.

باید اذعان داشت هنگامی این اتفاق دردناک است که مقصر ما نباشیم، ولی وقتی اشتباه از طرف ما باشد دردناک‌تر خواهد بود. برای از بین بردن این ضعف، بردباری، صبر و استقامت بهترین تجویز می‌باشد. کنترل خود، همانند نوشدارویی است که احترام به خود را به ارمغان می‌آورد. هر طور که با خود رفتار کنیم، دیگران نیز همانطور با ما رفتار می‌کنند.

منبع : کتاب کاراته و اندرزهای اخلاقی

 


 
  آپلود عکس
اندرزهای بیست گانه استاد فوناکوشی - اندرز3
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

3) کاراته به برقراری عدالت کمک می‌کند  Karate wa, gi no taske

در وهله اول بخاطر وجود نظم و انضباط حاکم در تمرینات، کاراته سنتی توسط والدین به فرزندان معرفی می‌شود. اگر فرزندشان منضبط باشد می‌تواند تمرکز کند و اگر بتواند فکر خود را متمرکز کند، می‌تواند مطالب را به درستی فرا بگیرد، در نتیجه می‌تواند به مرحله والاتری از تکامل خویش دست یابد. سالهای زیادی است که کاراته توانسته است در جوانان نفوذ کرده و از آنها والدین، شهروند و نهایتاً انسانهای بهتری بسازد و همچنین توانسته است راهنمایی‌های سازنده و تجارب مفیدی بیاموزد.

زندگی عبارتست از تحصیل و یادگیری از تجربیات و معمولاً در آن مراحل و درجاتی وجود دارند. برای کسب تجربیات در موقعیت‌های گوناگون، زندگی به ما فرصت و نظم و ترتیب‌های لازمه را خواهد داد. زندگی در مقاطع مختلف، ما را در درجات و مراحل گوناگون خواهد آزمود و به ما شانس و امکاناتی می‌دهد که صرفاً انسانهایی شکست خورده نباشیم. چنانچه ما غرور و خودپسندی را کنار بگذاریم و درهای افکار خود را بسوی پیشنهادات حتی اگر پیش‌پا اُفتاده و ابتدایی باشند باز کنیم، در آنصورت نقطه آغازی را بنیان کرده‌ایم که چنانچه از قلب و دل خود پیروی کنیم، می‌تواند ما را تا دور دستها بالا ببرد. در آنصورت است که می‌توانیم بگوییم عدالت را در حق خود ادا کرده‌ایم.

منبع : کتاب کاراته و اندرزهای اخلاقی


 
  آپلود عکس
اندرزهای بیست گانه استاد فوناکوشی - اندرز 2
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

 

2)کاراته با دفاع شروع می‌شود.
 Karate ni sente nashi -  در کاراته اولین حمله وجود ندارد

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید، داشتن احترام امکان‌پذیر نیست مگر اینکه عاقل باشی. شخصی که نتواند در مورد مسائل درست فکر کند، بی‌تجربه و ناپخته بوده و قاعدتاً نیز نمی‌تواند هیچ توجهی به خود و دیگران داشته باشد. آیا می‌توان از دومین اندرز فوناکوشی اینطور استنباط نمود که منظور او این بوده است که روی دیگرت را نشان بده؟ شاید چنین باشد. فوناکوشی به مذهب تائو اعتقاد داشت، ‌با اصول اخلاقی بی‌عیب و نقص و نیز دارای قوه قضاوتی سلیم.

درک مفهوم این نظر یا عقیده که آیا باید در یک مبارزه آغازگر حملات باشیم و یا نه، تا حدودی سخت می‌باشد. هنگامی که فوناکوشی این مطلب را عنوان کرد، اشاره به تکامل انسان و پرورش روح به طرق معنوی داشت. اعتقاد وی بر این مبنا استوار بود که پرهیز از درگیری و فرار از آن به مراتب بهتر می‌باشد. ترجیحاً باید سعی شود که از سر و کار داشتن با اشخاصی که باعث آسیب‌‌زدن به ما می‌شوند پرهیز شود. باید فهمید که چرا می‌خواهند به ما صدمه بزنند و از انجام اعمالی که نهایتاً سبب زیان ما خواهند شد پرهیز کنیم. به همین دلیل است که در کاراته اولین حمله نباید وجود داشته باشد. پرهیز از درگیری همیشه بهتر است، چرا که باعث می‌شود بتوانیم محتاط بوده و همواره درک لازم را از موقعیت داشته باشیم .

منبع : کتاب کاراته و اندرزهای اخلاقی


 
  آپلود عکس
اندرزهای بیست‌گانه استاد فوناکوشی- اندرز1
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

1)    کاراته با احترام آغاز و با احترام نیز خاتمه می‌یابد.  

Karate-do wa rei ni hajimari rei ni owaru koto a wasaru na


استاد فوناکوشی در اولین اندرز خود توصیفی زیبا و فوق‌العاده‌یی در مورد عشق ارائه کرده است. وی نشاط و رضایتی که حاصل همدلی و صمیمیتی است که از دل و جان اشخاص با دیگران بوجود می‌آید را کاملاً احساس کرده است. شاید یکی از بهترین، با ارزش‌ترین و خالص‌ترین احساسات در بین ما، نوع‌دوستی، عشق و احترام نسبت به یکدیگر باشد. احترام، برادر عشق است. هرچند ممکن است که ما به آن واقف نباشیم، ولی احترام به هدف عمیق‌تری دلالت دارد و آن عبارتست از تکامل و کسب ارزشهای والای انسانی در هنر زندگی. با نگاهی روشنفکرانه می‌توان گفت که معنی آن عبارتست از، بازکردن درها بسوی راز و رمز زندگی. تواضع، فروتنی و احترام، سبب آگاهی و بینش خواهد شد. بدون درک مفهوم احترام و تواضع، نمی‌توانیم بطور حقیقی درها را باز کنیم. بدون بیرون آمدن از خود (منیّت) و راه‌یابی به قلب دیگران از طریق احترام (تعظیم نمودن و یا دست دادن)، کسی نمی‌تواند ادعا کند که هنرجوی کاراته‌دو می‌باشد و قاعدتاً نیز نمی‌تواند روشهای بودو را مشاهده و درک کند. هنرجوی کاراته می‌بایست اهمیت واقعی احترام را نسبت به خود و دیگران به خوبی درک کند. بخاطر بسپارید که هر طور شما رفتار کنید، دیگران نیز به همان نحو با شما رفتار خواهند نمود.

منبع : کتاب کاراته و اندرزهای اخلاقی


 
  آپلود عکس
نفرات برتر انتخابی تیم ملی سبکهای آزاد معرفی شدند
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٥
 

در پایان دومین مرحله مسابقات انتخابی تیم ملی سبکهای آزاد که صبح چهارشنبه در سالن شهید کبکانیان تهران انجام شد، برترین های این رقابتها برای اردوی آمادگی تیم اعزامی به رقابتهای جهانی ژاپن مشخص شدند.

به گزارش سایت فدراسیون کاراته، در این رقابتها که با حضور مسئولین سبکهای آزاد و قضاوت مرتضی بهادران، محمد رضا نعیم، غلامرضا فرهادی، سید ناصر وزیری و حمید طلوعی فر انجام شد، در پایان نفرات زیر به اردوی تیم ملی راه یافتند:

در وزن 70-کیلوگرم، اصغر جباری، پویا صالحی، شهرام شیروانی و محمد سلطانی

در وزن 80-کیلوگرم، سجاد رضایی، اکبر عباسی، رسول دارابی، امیر بهمه ای

در وزن 80+کیلوگرم، مجید محمودی، مهدی حسین پور، حسین اشرفی، اصغر زارع، محمود غریب نبی و محسن مبارکی

گفتنی است بر اساس این گزارش قرار است با نظر کادر فنی 6 کاراته کا به جمع اردونشینان اضافه شوند.
زمان و مکان برگزاری اردوی تیم ملی هم متعاقباً اعلام می گردد.

منبع : سایت فدراسیون کاراته


 
  آپلود عکس
انتخابی سبکهای آزاد برای حضور درمسابقات جهانی امروز برگزار می شود
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٤
 

مرحله دوم پیکارهای انتخابی تیم ملی سبکهای آزاد کاراته برای حضور در مسابقات جهانی ژاپن امروز چهارشنبه 24 خرداد در سالن شهید کبکانیان تهران برگزار می شود.

احمد شقاقی، رئیس سازمان سبکهای آزاد کاراته اظهار داشت: این دوره از رقابتها با حضور نفرات اول تا چهارم اوزان مختلف مسابقات قهرمانی کشور که اسفند ماه در تهران برگزار شد، به همراه نفراتی که از سوی کمیته ارزیابی قهرمانان دعوت می شوند، برگزار خواهد شد تا در نهایت ترکیب تیم اعزامی به مسابقات جهانی ژاپن مشخص شود.

وی افزود:مسابقات در سه وزن منهای 70، 80 و به اضافه 80 کیلو گرم برگزار می شود و در هر وزن چهار نفر به عنوان نفرات اصلی و دو نفر ذخیره به اردوی آمادگی دعوت خواهند شد.

شقاقی همچنین با اشاره به اینکه در مسابقات جهانی سبکهای آزاد کاراته تیم منتخب بانوان نیز شرکت خواهند کرد، گفت:رقابتهای انتخابی بانوان در هفته آینده و در دو وزن منهای 55 و به اضافه 55 کیلو گرم برگزار می شود.

وی افزود: مسابقات جهانی سبک های آزاد اواخر شهریور امسال در ژاپن برگزار می شود، بنا داریم با تمام توان در این رقابت ها شرکت کرده و بار دیگر قدرت کاراته ایران را به همگان ثابت کنیم.

منبع : سایت  فدراسیون کاراته


 
  آپلود عکس
نخستین کلاس تربیت مدرس کاراته تیرماه برگزار می شود
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٥
 

محمد بهرامی، رییس کمیته‌ مربیان فدراسیون کاراته با اشاره به کلاس تربیت مدرس در تهران گفت:این کلاس تیر ماه سالجاری با حضور بیش از 60 مربی از تمامی استانهای کشور برای نخستین بار در تاریخ کاراته ایران برگزار می شود.

محمد بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برای تدریس در این کلاس از مربیان داخلی استفاده خواهیم کرد، اما برای دوره‌های بعد قطعا از مربیان خارجی سرشناس استفاده خواهیم کرد، هدف از برگزاری چنین کلاسی را یکسان سازی آموزش بیان کرد و اظهار داشت:در جلسه مشترک کمیته آموزش، مربیان و تحقیقات و پژوهش به این نتیجه رسیدیم که برای تدریس یکپارچه و با یک سیستم آموزشی یکسان چنین کلاسی را با حضور مربیان برتر استانها برگزار کنیم.

رییس کمیته مربیان فدراسیون کاراته در خصوص اعزام مربیان به کلاس بین المللی مربیگری در چین گفت: قرار بود دو مربی سازنده کشور با هزینه فدراسیون به این کلاس اعزام شوند که به خاطر به حد نصاب نرسیدن نفرات حاضر در کلاس، چینی‌ها این کلاس را لغو کردند.

وی در پاسخ به این سوال که فدراسیون کاراته بعد از لغو دوره بین المللی چین برای اعزام مربیان سازنده به دوره های بین المللی چه برنامه ای دارد،گفت: پیگیر هستیم تا اگر کلاس مربیگری در یک کشور دیگر برگزار شود به آنجا برویم. سرپرست فدراسیون هم تاکید دارد که هر جا کلاس آموزش بود مربیان ایران اعزام شوند و حتی بودجه لازم برای این کار را هم دیده است.

منبع : سایت فدراسیون کاراته


 
  آپلود عکس
سوکی
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٤
 

سوکی ضربه پایه در روش کاراته می باشد از اینرو تمرین و تبحر در اجرای یک ضربه مستقیم (سوکی) چه در جودان (بالا) چه در چودان (وسط) و گدان (پائین) نقش اساسی در پیشرفت یک کاراته کا دارد- اجرای ضربات متوالی سوکی باید در مرکز بدن و در یک هدف نشانه گیری شود، قدرت گیری باید از قسمت تاندن(شکم) انجام شده و انتقال نیرو از کمر به عضلات زیر بغل ، کتف ، بازو و با چرخش مچ دست در انتها به سیکن صورت پذیرد تا بتوان ضربه ی موثر بر هدف وارد نمود باید توجه داشت در هنگام انجام ضربه زاویه بدن متغیر نباشد از جمله مواردی که میتوان در به ثمر رساندن این ضربه نام برد استقرار مناسب وجود کیمه و عکس العمل سازی سریع (هیکی ته) می باشد .

منبع : کتاب آموزش کیوکوشین کای کاراته

 

 


 
  آپلود عکس
دوره استاژ فنی شی تی کاتا برای بانوان سبکهای آزاد
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٢
 

فدراسیون کاراته در نظر دارد یک دوره استاژ فنی شی تی کاتا را در بخش بانوان 26 خرداد در سالن شهید کبکانیان تهران برگزار کند.

به گزارش سایت فدراسیون کاراته، بمنظور یکپارچگی شی تی کاتا در سبکهای آزاد و همچنین هماهنگی بین داوران در لیگ سبکهای آزاد بانوان، یک دوره استاژ فنی شی تی کاتا برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، حضور تمامی مربیان و داوران سبکهای آزاد بانوان در این دوره الزامی است.

آدرس باشگاه کبکانیان : هفت تیر مفتح جنوبی روبروی ورزشگاه شهید شیرودی

منبع : سایت فدراسیون کاراته


 
  آپلود عکس
مجمع انتخاباتی فدراسیون کاراته 20 خرداد برگزار می شود
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٧
 

 

معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون کاراته را 20 خرداد ماه اعلام کرد.

دکتر سجادی در این خصوص گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته مجمع انتخاباتی فدراسیون کاراته ساعت 15 روز 20 خرداد برگزار خواهد شد.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان افزود: زمان برگزاری این مجمع به سرپرست فدراسیون اعلام شده تا با هماهنگی امور مجامع دفتر مشترک فدراسیون ها و باشگاه ها نسبت به تشکیل مجمع اقدام نمایند.

منبع : سایت فدراسیون کاراته


 
  آپلود عکس
اولین همایش سراسری مربیان کاراته استان اصفهان برگزار شد
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٧
 

اولین همایش مربیان کاراته استان اصفهان با حضور بیش از ۱۴۰ مربی در بخش آقایان از ۲۵ سبک فعال استان با هدف ارتقای سطح علمی مربیان کاراته برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی هیات کاراته استان اصفهان کار تدریس این کلاس آموزشی را مصطفی سلطانی، بنیانگذار کاراته اصفهان و دکتر رشید خدابخش مدیرکل ورزش و جوانان این استان برعهده داشتند.

در این همایش که علی دعوائیها،رییس هیات کاراته استان اصفهان حضور داشت،مصطفی سلطانی بنیانگذار کاراته استان و رئیس کمیته مربیان هیأت کاراته گفت : موضوع مهمی که در بحث آموزش وجود دارد، نحوه انتقال دانسته از سوی مربی به شاگرد است. دکتر رشید خدابخش مدیر کل ورزش استان نیز که دارای دان ۷ کاراته و از شاگردان ارشد سلطانی می باشد بعنوان مدرس دوم این همایش حضور یافت و خطاب به مربیان گفت : جدای از بحث تکنیک و تاکتیک سعی کنید پهلوانی را آموزش دهید چرا که ماهیت کاراته روح جوانمردی و پهلوانی است.

طبق برنامه ریزی صورت گرفته در هیأت کاراته، قرار است کلاسهای متعددی با حضور اساتید برجسته استان و کشور با هدف ارتقا سطح علمی و فنی مربیان استان در ماههای آینده برگزار گردد.

منبع : سایت فدراسیون کاراته


 
  آپلود عکس
هفته دوم دور برگشت لیگ کاراته سبکهای آزاد برگزار شد
نویسنده : آزاده سادات مقدم نیا - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٥
 

هفته دوم دور برگشت لیگ کاراته سبکهای آزاد پنجشنبه 4 خرداد ماه با انجام 8 دیدار در سالن کبکانیان پیگیری شد.

در هفته دوم دور برگشت که در غیاب تیم هیات کاراته کردستان در تهران برگزار شد، در مرحله نخست این بازیها تیم ملی حفاری مقابل عدالت یزد پیروز شد.

تیم کار جویان امین، تیم کانون بسیج را از پیش رو برداشت.

تیم شهدای سوم خرداد در غیاب هیات کاراته کردستان برنده اعلام شد و تیم موسسه مالی مهر بر تیم باشگاه دانیال اهواز غلبه کرد.

در مرحله دوم بازیها نیز تیم ملی حفاری کانون بسیج را برد.

تیم عدالت یزد در غیاب هیات کاراته کردستان برنده شد، کار جویان امین در مصاف با موسسه مالی مهر پیروز شد و شهدای 3 خرداد ماه تیم دانیال اهواز را شکست داد.

برترینهای اوزان مختلف هم در این هفته انتخاب شدند که اسامی آنها به شرح ذیل است:

*وزن 60-کیلوگرم: مهران فیضی از تیم شهدای سوم خرداد

*وزن 70-کیلو گرم: اصغر جباری از تیم تیم ملی حفاری

*وزن 80- کیلو گرم: موسی باقری از تیم موسسه مالی مهر

*وزن 90-کیلوگرم: بهادر جعفری از شهدای تیم ملی حفاری

*وزن 90+کیلوگرم: محمود غریب نبی از تیم شهدای سوم خرداد

همچنین مرتضی بهادری بهترین داور این هفته معرفی شد.

گفتنی است؛ تیم هیات کاراته کردستان تنها غایب این هفته بود و تیم شهید زارع فارس نیز از این پس با نام تیم شهدای سوم خرداد در لیگ سبکهای آزاد شرکت می کند.

منبع : www.ipna.ir


 
  آپلود عکس
 

کد: